четвъртък, 26 май 2011 г.

Позиция на зам.-председателя на МСДС, Мария Ненова и колегите й от СДС-Перник по срамното поведение на атака

На 20 май станахме свидетели на грозен акт на омраза, извършен от активисти на политическа партия „Атака“ срещу богомолците пред джамията „Баня Башъ“ в центъра на София.
Веднага след позорния инцидент СДС излезе с декларация, с която остро осъжда действията на „Атака“ и призовава за реакция Прокуратурата, председателя на Народното събрание и Министъра на вътрешните работи.
Такава реакция до днес няма.
Ние, членовете на СДС-Перник, оставаме ужасени от мракобесните дела на членовете на ПП „Атака“, смятаме, че такава партия е опасна за мира и демокрацията в България и искаме:
- Народното събрание на Република България да свали имунитета на народния представител Волен Сидеров и същият да бъде привлечен към наказателна отговорност от Прокуратурата за организирането и осъществяването на нападението над мюсюлманския храм в София.
- Всеки член на парламентарната група на „Атака”, който е участвал пряко или непряко в провокацията, да бъде освободен от ръководни позиции в Народното събрание. Всеки член, който е участвал пряко или непряко в провокацията, да бъде освободен от две от най-важните комисии – Комисията за вътрешна сигурност и обществен ред и Комисията за контрол на ДАНС.
Управляващото мнозинство трябва ясно да заяви, че няма да допусне толериране на хора, които пред очите на цяла България извършиха престъпление по член 162 и 164 от Наказателния кодекс за насаждане на етническа омраза и за проповядване омраза на религиозна основа.

понеделник, 23 май 2011 г.

ДЕКЛАРАЦИЯ НА МСДС

Липса на държавническо усещане и незачитане на основните човешки права прозират от думите на премиера, засягащи държавните дотации на студенти
Младежкия Съюз на демократичните сили поздравява всички български граждани по случай 24 май.
За съжаление преди този празник трябва да изразим своето разочарование от крайно неудачното предложение на министър-председателя на РБългария да се задължат студентите държавна поръчка да работят у нас.
Думите в цитата: „...ако бях на мястото на министър Игнатов, щях да помисля, да се предложи дали когато една държава дотира един студент, той да може да стане и да си тръгне, без да има ангажимент към тази държава. Защо да го дотираме, вадим от парите на данъкоплатеца, за да подготвим специалист за друга държава.", са не просто неприемливи за министър-председател на държава-членка на ЕС, те за пореден път доказват липсата на сериозна политика в областта на висшето образование в България.
Правото на свободно движение на хора, стоки и капитали е фундаментален принцип на европейската общност още от 1957 година и договора от Рим и основа за съществуването на единен и отворен пазар на труда в рамките на общността. В МСДС сме искрено изненадани от това, че български премиер обсъжда сериозно възможността за ограничаване на това право.
Българската държава има само една възможност и това е да създава подходяща икономическа среда, в която студентите да виждат бъдещето си. Правителството на ГЕРБ очевидно няма програма и визия как да подобри икономическата среда и да стимулира младежката заетост, ето защо прибягва към комунистически похвати за ограничаване на една от основните европейски ценности и свободи, а именно свободното придвижване на хора. Резултатът е ясен отсега - още по-голям отлив към университети в ЕС и упадък на българското ("висшо") образование.
Различни изследвания поставят родното висше образование на последните места в ЕС. Същевременно нивото на младежката безработица в България е доста над средното за страната. Това са проблемите, върху които правителството трябва да се фокусира - как да се подобри образованието, как да се намали младежката безработица и да се създадат повече перспективи за професионално развитие на студентите в България, а също така и на тези, които завършват в чужбина и решават все пак да се върнат в България.
Ако правителството не насочи усилията си в тази посока проблемът със задържането на младите ще става все по-актуален и подобни комунистически похвати само ще задълбочат проблема.

неделя, 15 май 2011 г.

МСДС в младежкото ЕНП

От 14.05 МСДС отново е пълноправен член на младежкото ЕНП. Този път със сигурност ще сме по-успешни. Честито на всички ни и благодарности и към ръководството на ПП СДС-Гл. секретар Д. Иванов, Международния секретар, Председателя и всички други, които разбраха, че партия без силна младежка организация една политическа формация няма бъдеще. Специални благодарности и за усилията на новоизбраното ръководство на МСДС- Председател на МСДС-Хр. Панчугов и Международния секретар-Ал.Маджиров, които на срещата в Берлин на 14.05 успяха да финализират възстановяването на пълноправното членство на МСДС в младежката ЕНП:)

сряда, 11 май 2011 г.

П О З И Ц И Я на МСДС-София


П О З И Ц И Я

от заседание  на ГС на МСДС – София, проведено на 11.05.2011 г.

Градският съвет на МСДС-София, след като на свое извънредно заседание обсъди политическата и икономическата обстановката в страната и предстоящите избори, констатира следното:

  1. Налице е продължаващо задълбочаване на трудностите, които изпитват  младите хора в България, предвид продължаващата икономическа криза, увеличаващите се ежедневно цени и разходи за живот и нарастващата безработица и безперспективност.
  2. Управляващата политическа партия и нейният коалиционен партньор не вземат адекватни мерки за подобряване на ситуацията.
  3. Единствено Синята коалиция и особено активно СДС предлагат конкретни мерки за действително преодоляване на кризата и бързо възстановяване на икономическия растеж чрез адекватни политики - за реализиране на реформи в здравната, социалната и пенсионната сфера, чрез оптимизиране на държавната администрация и намаляване на харчовете по издръжката й, чрез спиране на опасни мегаломански проекти като АЕЦ Белене.

Предвид, че от парламентарно представените политически партии единствено участниците в Синята коалиция осъзнават сериозността на тези проблеми и полагат реални усилия за тяхното разрешаване, МСДС-София заявява:

  1. Подкрепяме предлаганите политики и мерки за преодоляване на кризата и особено
    за подпомагане и облекчаване на положението на младите хора, желаещи да останат и да се реализират в България.
  2. Апелираме за подкрепа на кандидатите-членове на МСДС при явяването им на вътрешнопартийните избори в СДС за излъчване на номинациите за общински съветници и кметове.
  3. Категорично подкрепяме кандидатурите от СДС на г-н Румен Христов за президент, на г-н Владимир Кисьов за Кмет на София и ще работим както за тяхното номиниране и от Синята коалиция, така и впоследствие за успешно представяне на реалните избори.
  1. Апелираме към всички млади хора с гражданска позиция и демократични убеждения, които не членуват в СДС, да участват в откритите Предварителните избори на Синята коалиция и да подкрепят кандидатите от СДС и МСДС за номинации от коалицията като единствена Алтернатива на статуквото и продължаващото обедняване на нацията.

11.05.2011г.                                                               Градски съвет на МСДС-София

понеделник, 9 май 2011 г.

Заседание на Градския съвет на МСДС-София

На 11.05.2011 г. (сряда) от 18:30 ч. в залата на ул. "Раковски" 134 ще се проведе заседание на ГС на МСДС-София при следния

ПРОЕКТ ЗА ДНЕВЕН РЕД

1. Дискусия по актуалната политическа обстановка
2. Подготовка за Предварителните избори на "Синята коалиция"
3. Отбелязване на Деня на Европа
4. Разни

събота, 7 май 2011 г.

Румен Христов, номиниран за кандидат-президент от СДС: Събираме старата десница парче по парче


Румен Христов е зам.-председател на СДС. Роден е през 1955 г. Борово, Русенско, доктор е по икономика-агромаркетинг. Бил зам.-министър на земеделието в кабинета на Филип Димитров, а в служебните правителства на Ренета Инджова и Стефан Софиянски оглавява министерството. Работил е като съветник на президента д-р Желю Желев, както и главен секретар на президента Петър Стоянов. Христов е женен, с една дъщеря

Интервю на Румяна Стефанова, в-к Ретро

- Много хора са изненадани от избора на СДС - ие, а не Надежда Нейнски, да бъдете кандидат-президент. Какво се случи, за да стигне тя до репликата „уговорен мач”?

- Мисля, че присъствието на г-жа Нейнски в европейския парламент е изключително ползотворно, както за СДС, така и за България. Вероятно това я поставя в светлината на прожекторите и създава усещане за кампания. Реално номинациите започнаха да се обсъждат след проведен Национален съвет през декември. Съзнателно НИС на СДС избягваше публично говорене по темата, за да не се спекулира с различни имена. Да, г-жа Нейнски беше сред разглежданите кандидатури, но Националния съвет на СДС избра друг подход към тези избори. Убеден съм, че съвместно с нея ще работим за успех на предстоящия вот и обединение на демократично мислещите хора.

- Преди да излезете на полето на голямата битка, трябва да се класирате на вътрешнопартийната писта. Какъв ще бъде Светослав Малинов – опонент или конкурент?

- Г-н Малинов е мой конкурент само за изборите в рамките на Синята коалиция. Основната цел е на същинските избори в края на годината Синята коалиция да предостави истинска алтернатива на лошото управление, което се превръща в практика през последните 10-12 години. Истински опонент естествено ще бъде представителят на БСП, а основният ни конкурент - ГЕРБ. Очаквам състезание на идеи и личности, които да мотивират дясно мислещите граждани и да дадат аргументи за развитието на дейността и функциите на държавния глава.

- Защо ви набедиха за подводница на ДПС и човек на Христо Бисеров?

- Аз, както и всички стари седесари, познавам г–н Бисеров като главен секретар на СДС. За разлика от много кресливи негови противници понастоящем не съм получавал подкрепа или назначение нито в партията, нито в изпълнителната власт, нито в листите за народни представители. Не поддържам връзка с него. Колкото до ДПС, то мога да заява, че това е една стабилно стояща самостоятелна партия, която си има собствен път, както и СДС - в която членувам, си има свой път и визия за управлението на България. Това е класически черен пиар, най-малко защото аз вече съм давал изчерпателни отговори на тези въпроси. Смятате ли, че ако не бях сериозен кандидат някой щеше да се занимава с моята скромна личност?

- Вече сте получили подкрепа от Стефан Софиянски, предстоят ви разговори и с Евгени Бакърджиев – все, както се казва, „кръвни врагове” на Костов. Това няма ли в един момент да стане ябълка на раздора с ДСБ?

- Днес правим опит за събиране парче по парче на старата десница. Познавам всички лидери на десните формации и с всички съм в добри взаимоотношения. Надявам се моята кандидатура да ги обедини, още повече че сега не предстоят парламентарни избори и няма да има спорове за редене на листи.



- Впрочем подписано ли е вече споразумението, за което толкова настояват от ДСБ и с какво ви обвързва то?

- Споразумението се изработва от преговорните екипи, но все още не е завършено.

- Казахте също, че битката за президент е „лидерска битка” и най-големият ви опонент ще бъде БСП, а най-големият конкурент ГЕРБ. Какво обаче ще се случи на „бойното поле”, ако избраникът на ГЕРБ е Волен Сидеров?

- Битката за най-високия пост в държавата е наистина лидерска и аз очаквам партиите и коалициите на предстоящите избори да участват с най-достойните си представители, ако по една или друга причина техните лидери не могат да участват. Ако избраникът на ГЕРБ е Волен Сидеров, аз ще имам двама опонента.

- Дълги години сте работили в президентската администрация – и при д-р Желю Желев, и при Петър Стоянов. Смятате ли, че държавният глава има достатъчно лостове, за да бъде ключова фигура?

- Президентът се избира пряко и това му дава една изключителна легитимност. На второ място с авторитета, който има самата институция „Президент”, и при умелото му използване може да се постигне много за България и българските граждани. Аз виждам своята цел, призвание, а ако искате и мисия, да осигуря на България не само формалното членство в Европа, а реално такова, което ще спомогне да не сме на последно място по доходи. Президентът няма преки правомощия в икономиката, но икономиката е част от националната сигурност. Недопустимо е светът да излиза от криза, икономиките в Европа да бележат ръст, гражданите на старите страни членки на Евросъюза да се радват на увеличени доходи, а ние да затъваме все по-дълбоко. Президентът трябва да работи с всяко българско правителство. Функцията му е надпартийна и отговорността, която носи е към българските граждани, а не към партии и политици. Убеден съм, че президентът трябва да полага огромна част от усилията си за привличане на инвестиции и благоприятстване на условията за развитие на икономическата среда. Аз искам българите да живеят по европейски. Искам българските пенсионери да имат достойни пенсии за своя труд, а това може да се постигне с работеща икономика.

- Като върховен главнокомандващ на армията не смятате ли, че президент и министър на отбраната са в разнобой? Всъщност доколко президентът може да се меси в работата на министъра?

- Като върховен главнокомандващ на армията президентът трябва да отстоява интересите на националната сигурност, което предполага синхрон в работата с министъра на отбраната.

- Едно от правомощията на президента е да поиска от парламента промяна на конституцията. Обмисляли ли сте такава промяна и в каква част на конституцията?

- Ще започна дебат за промяна на конституцията, която решително да подобри работата на съдебната система, за която търпим критики. Тя трябва да стане по-ефектна и по-справедлива.

- В СДС сте от 1990 г., но малко хора ви свързват с първите седесари. Разкажете накратко за началото.

- Началото започна в далечната 1988 г., когато като редовен аспирант заедно с неколцина колеги, повлияни от перестройката на Горбачов, решихме да се опълчим срещу партийно определената от БКП за изборите в район „Студентски” кметица. През декември 1989 г. започнахме неформални сбирки, а в началото на 1990 г.

основахме СДС в община „Студентска”, като аз бях представител на БЗНС „Никола Петков”. По това време бях редовен аспирант (докторант) и живеех в студентско общежитие бл. 58 на Студентски град, където останах до 1994 г. Живях, заедно с колегите в студентско общежитие като заместник-министър, първи заместник-министъри и министър. Всяка сутрин беше голям цирк за всички, които гледаха как идва мерцедеса на НСО да ме вземе от блокчето. От тези години са едни от най-добрите ми спомени, защото тогава се ожених и се роди дъщеря ми. Първият месец тя спеше в един куфар сложен върху четири стола. Не защото бях чак толкова беден, все пак работех и като таксиметров шофьор, а просто защото нямаше детски креватчета. Днес креватчета има във всеки мебелен магазин, само където заради икономическите проблеми на младите хора няма достатъчно деца, които да спят в тях. Това трябва да се промени. Младите хора трябва да имат перспектива в България. Трябва да им осигурим условия на живот, които да не ги принуждават да напускат България.