На проведената на 30.01.2012г. кръгла маса на тема „Обсъждане на проект на закон за младежта”, организирана от Министерството на образованието, младежта и науката, председателят на МСДС-гр.София, Петър Славов, представи позицията на МСДС. Отчетена бе добрата инициатива да бъде приет най-после закон, който да регламентира нормативно отношенията между държавата и младите хора и особено отговорността и задълженията на държавата към тях. Независимо от това обаче, така предложеният законопроект демонстрира някои съществени слабости, които, ако бъде приет в този му вид, ще се превърнат в сериозни спънки в прилагането му и постигането на неговите цели.
Представителят на МСДС на форума се възползва от присъствието на председателя на НС-г-жа Ц. Цачева, министъра на образованието, младежта и науката-г-н С. Игнатов, както и на много народни представители от управляващото мнозинство, за да апелира към тях, да продължат личния си ангажимент към темата и да се вслушат в предлаганите от МСДС промени с цел да се създаде един добър и работещ законопроект.
Най-съществените проблеми, посочени от П.Славов, бяха в следните направления:
1) Липсата на ясно разписани правомощия на Националния консултативен съвет за младежта /НКСМ/, уреден в чл. 10 от законопроекта. В резултат се стига до свръхцентрализация в ръцете на министъра на образованието като председателстващ НКСМ, без реално той да има законово задължение да се съобрази или дори да чуе позицията на НКСМ по даден проблем;
2) Неяснота и двусмислие в разпоредбите, уреждащи статута на национално признатите младежки организации, които имат право да участват чрез свой представител в НКСМ. В резултат се поставя под въпрос легитимността на НКСМ като национално представителен младежки орган, а оттук-и на неговите решения.
В заключение представителят на МСДС припомни „достойнствата” на разработвания по-рано законопроект в края на управлението на тройната коалиция, когато МСДС нееднократно предупреди за опасността, чрез близки до БСП структури, регистрирани формално като граждански сдружения, да се доминира мнозинството в НКСМ и да се налагат решения на един нов министър от различно от БСП управление. В настоящия случай, може би на база точно тези опасения, вносителите на новия Законопроект за младежта „залитат” в другата крайност на свръхцентрализация на правомощия в ръцете на министъра и изпълнителната власт, игнорирайки и без да се зачита реално позицията на самите млади хора в България.
Най-доброто решение в случая би било едно балансирано представителство в Национналния консулатативен съвет за младежта и паритет между представителите на изпълнителната власт, общините, студентските и младежките организации. Само така бихме имали един работещ закон, приет за да решава проблемите на младите хора, а не просто за да се отчита законодателна активност.
Позиция, изразена от П.Славов, председател на МСДС-гр. София,
като представител на МСДС на обсъждането на Законопроекта за младежта
Няма коментари:
Публикуване на коментар